Talianska značka Alpi je spoločnosťou s moderným konceptom, ktorý neustále napreduje od svojich počiatkov spred dvadsiatich rokov. Na našom trhu sa z ich výrobného portfólia presadili predovšetkým termostatické nástenné a podomietkové batérie, ktoré vďaka dobrej kvalite a vzhľadu predstavujú cenovo prijateľnú alternatívu.
Množstvo ocenení, technológia, dizajn, kvalita a udržateľnosť - GROHE je popredným svetovým výrobcom sanitárneho vybavenia a globálnou značkou zameranou na poskytovanie inovatívnych vodných riešení. Všetky modely hrdo nesú označenie „Made In Germany“ – všetky výrobné, vývojové a návrhárske aktivity spoločnosti sú prevádzkované v Nemecku.
Tam kde je podpísaná značka Schell, tam sa nachádza vo vnútri kvalita. Značka Schell svojimi špičkovými armatúrami reaguje na zvýšené požiadavky zákazníkov po celom svete s ohľadom na hygienu, úsporu vody, spoľahlivosť a robustnosť. Kto sa rozhoduje pre Schell, ten sa rozhoduje pre kvalitné produkty „Made in Germany“. Tie vznikajú kompletne – od prvej myšlienky až po hotový produkt. Technologicky inovatívne, náročne formované a vyrábané 450 motivovanými zamestnancami v dvoch vysoko moderných podnikoch v Olpe.
Výrobky značky HANSGROHE s označením kvality „Made in Germany“ sa dostali do viac ako 130-tich krajín po celom svete. Spoločnosť spája svetovo úspešných dizajnérov, ktorých odborná porota v roku 2009 vymenovala za najlepších odborníkov vo svojom remesle. Armatúry, sprchy a sprchové systémy z dielne HANSGROHE získali viac ako 300 medzinárodne uznávaných ocenení a neustále určujú nové trendy.
Spoločnosť IDEAL STANDARD pôsobí vo viac ako 20 krajinách Európy, Stredného východu, Afrky a Latinskej Ameriky. S podporou 20 európskych výrobných závodov ponúka produkty najvyššej úrovne, ktoré spĺňajú najprísnejšie normy. Je lídrom na trhu maloobchodných, komerčných a inštitucionálnych projektoch. V roku 1969 vyvinuli prvú závesnú toaletu, v roku 1970 prvú kartušu s keramickými kotúčmi, a spoločnosť ako prvú zaviedla sanitárny akrylát ako matériál pre výrobu vaní.
Značka TEOREMA v sebe nesie viac ako 100-ročný príbeh. Spoločnosť bola založená v roku 1905 v Lumezzane v severnom Taliansku. Všetky produkty vychádzajúce z tejto dielne v sebe nesú dokonalý dizajn, univerzálnosť, kvalitu a sú v súlade s filozofiou udržateľnosti a šetrnosti k životnému prostrediu. Teorema Rubinetterie je v súčasnosti súčasťou veľkej skupiny WTS, ktorej produkty sa dostávajú za hranice Talianska, a to nielen do domácností, ale aj do cestovného ruchu, hotelierstva či wellness.
Stavebný dozor je na stavbe kľúčový – najmä v prípade, ak sa v stavebných záležitostiach vôbec nevyznáte. Ak sa usilujete usporiť na stavebnom dozore, šetríte na nesprávnych miestach. Ak si zvolíte najlacnejšiu alternatívu v podobe dozoru, ktorý vám za pár eur dá pečiatku, ale prakticky sa na stavbe neukáže, sú to vyhodené peniaze. Úlohou stavebného dozoru je sledovať, či bola stavba naozaj zhotovená podľa projektovej dokumentácie a či sú dodržané všetky technologické postupy. Stavebný dozor takisto dáva pozor na rozpočtové položky, ktoré by ste s obmedzenými znalosťami len ťažko ustriehli. So spoľahlivým odborníkom tak mnohonásobne ušetríte a, naopak, bez dôkladnej kontroly riskujete škodu v stovkách až tisíckach eur.
Energetická trieda A0 (budovy s takmer nulovou spotrebou energie) bude pre rodinné domy povinná od 1. januára 2021. O nulový dom pôjde vtedy, ak ročne spotrebuje len minimum energie – do 5kWh/m2 úžitkovej plochy. To znamená, že výber, hrúbky aj teplotechnické vlastnosti materiálov sa musia prispôsobiť tomu, aby dom vo finále dosiahol požadované hodnoty energetickej náročnosti. V rámci certifikácie sa objekt posudzuje najmä podľa hodnoty globálneho ukazovateľa primárnej energie. Ide o množstvo energie potrebnej na splnenie všetkých energetických potrieb súvisiacich s užívaním a prevádzkou budovy, najmä energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, na chladenie a vetranie a na osvetlenie.
Je pravda, že stavba svojpomocne je finančne výhodnejšia. Ak máte šikovný stavebný dozor alebo odborníka (stavbyvedúceho), ktorý vám s výstavbou pomôže, nie je to problematické ani náročné. Mať dostatok času a fundovaného „styčného dôstojníka“ je však, najmä pre laika, skutočne nevyhnuté. Oproti stavebnej firme, s ktorou je výstavba oveľa pohodlnejšia, viete ušetriť napríklad v oblasti koordinácie. Stavebná firma totiž do celkovej ceny započítava réžiu, ako aj rezervy na problematické situácie, ktoré by potenciálne musela riešiť. Ak sa však v stavebných postupoch nevyznáte a chyby prehliadnete, môžu vás vyjsť oveľa drahšie než spotrebiteľský spôsob výstavby v réžii profesionálneho zhotoviteľa.
Ak stavebnému úradu dodáte projektovú dokumentáciu a všetky kompletné doklady, začne stavebné konanie. Následne má úrad 30-dňovú lehotu na vyjadrenie. Pri špecifických prípadoch môže lehotu predĺžiť na 60 dní. Treba mať ešte na pamäti, že stavebné povolenie nadobúda skutočnú právoplatnosť až po uplynutí 15 dní odo dňa, kedy bolo vydané rozhodnutie stavebného úradu. V tomto období majú ostatí účastníci konania právo vzniesť ešte odvolanie proti vydaniu stavebného povolenia. Vo všeobecnosti sa pripravte na to, že celý proces spojený s vybavovaním stavebného povolenia môže trvať dva až tri mesiace.