Spoločnosť Alcadrain bola založená v roku 1998 ako rodinná firma pod názvom Alcaplast. Je najväčším výrobcom sanitárnej techniky v strednej a východnej Európe, na ploche cez 60 000 m2 vyrába viac ako 600 výrobkov sanitárnej techniky – ventily, sifóny, moduly, žľaby, vpuste, WC sedátka a ďalší sortiment. Vytvárať výrobky, ktoré spoľahlivo fungujú, spĺňajú požiadavky zákazníkov a obohacujú kvalitu života, je cieľom spoločnosti.
CA plast je slovenský výrobca kúpeľňového sortimentu s dôrazom na ručnú prácu, ktorý je pripravený splniť individuálne požiadavky náročného zákazníka. Spoločnosť na trhu pôsobí od roku 1999 ako rodinná firma. Cieľom značky nie je sériová výroba vo veľkých množstvách. Celý proces výroby prebieha priamo vo vlastných dielňach. V ponuke sú vane, sprchové vaničky, sprchové vaničky z liateho mramoru a sprchové kúty.
Spoločnosť Duravit AG, založená v Hornberg v Čiernom lese v roku 18717, je dnes popredným svetovým výrobcom dizajnových kúpeľní. Duravit predstavuje inovácie v originálnom dizajne, technológiách zvyšujúcich pohodlie a v najvyššej kvalite. V spolupráci s medzinárodne uznávanými dizajnérmi, ako sú napr. Philippe Starck, , vznikajú jedinečné kúpeľne. Portfólio produktov spoločnosti Duravit zahŕňa sanitárnu keramiku, kúpeľňový nábytok, vaničky a vane, wellness systémy, sprchové toalety, armatúry a príslušenstvo.
Globálne pôsobiaca skupina GEBERIT je európskym lídrom v oblasti sanitárnych produktov. Poskytuje jedinečnú pridanú hodnotu, pokiaľ ide o sanitárnu techniku a kúpeľňovú keramiku. Identita značky GEBERIT, ktorá sa v posledných rokoch konzistentne rozvíja, získala prestížne medzinárodné ocenenie Red Dot. Odolné produkty, šetrné k životnému prostrediu a šetriace zdroje boli pre GEBERIT už mnoho rokov kľúčovými témami.
Spoločnosť IDEAL STANDARD pôsobí vo viac ako 20 krajinách Európy, Stredného východu, Afrky a Latinskej Ameriky. S podporou 20 európskych výrobných závodov ponúka produkty najvyššej úrovne, ktoré spĺňajú najprísnejšie normy. Je lídrom na trhu maloobchodných, komerčných a inštitucionálnych projektoch. V roku 1969 vyvinuli prvú závesnú toaletu, v roku 1970 prvú kartušu s keramickými kotúčmi, a spoločnosť ako prvú zaviedla sanitárny akrylát ako materiál pre výrobu vaní.
Značka JIKA zastáva v Českej republike pozíciu prvenstva medzi výrobcami sanitárnej keramiky. Na českom aj slovenskom trhu pôsobí od roku 1878. Veľký podiel na obchodných úspechoch má široká komplexná ponuka výrobkov, vysoká kvalita spracovania a nadštandardný servis. JIKA je obľúbená značka nie len u slovenských a českých zákazníkov, ale aj v zahraničí. Produkty sú certifikované osvedčením podľa ISO 9001, čo garantujte vysoký stupeň kvality.
Nemecká firma založená v roku 1918 sa už štvrtú generáciu s vášňou venuje spojeniu ocele a smaltu. Na trhu s vaňami a sprchovými vaničkami je Kaldewei vedúcou firmou nielen v Nemecku, ale aj po celej Európe. Zásluhou unikátneho smaltu vlastnej receptúry sú ich produkty odolné proti oteru, poškriabaniu, nárazom a vykazujú rezistenciu aj proti kyselinám, alkalickým látkam a ďalším chemikáliám. Tak individuálne, ako ste aj vy, by mala byť aj vaša kúpeľňa.
Už viac než 125 rokov predstavuje švajčiarska značka LAUFEN precíznosť, kvalitu, dizajn a udržateľnosť vo svete kúpeľní. Originálne koncepcie kúpeľní LAUFEN vznikajú v spolupráci so slávnymi dizajnérmi a architektami. Spoločnosť vytvára prémiové produkty, ktoré ohromujú svojou dokonalosťou, krásou a nadčasovosťou. Značka je majiteľom početných designových ocenení, napríklak iF Design Award alebo Red Dot Design Award.
Hlavné sídlo spoločnosti sa nachádza v Härkingene vo Švajčiarsku. SanSwiss je tradičný výrobca sprchovacích kútov a vaničiek. Vďaka svojmu rozsiahlemu know-how, početným inováciám a vysokej kvalite produktov patrí k úspešným výrobcom v Európe. Sprchové kúty a vaničky spĺňajú najvyššie požiadavky na technické riešenia, funkčnosť, komfort a dizajn. Všetky produkty zodpovedajú vysokým štandardom platných európskych noriem.
Firma Villeroy & Boch vznikla už v roku 1748 v srdci Európy v Luxemburgu. Spoločnosť spolupracuje s renomovanými externými dizajnérmi, ktorí prinášajú nové impulzy do tvorivého procesu s nezaujatým pohľadom inšpirovaným rôznymi trendmi. Výrobky sa vyznačujú ušľachtilým dojmom, intuitívnou ovládateľnosťou a dlhotrvajúcou kvalitou. Výrobca keramiky sa stal medzinárodnou značkou životného štýlu.
Stavebný dozor je na stavbe kľúčový – najmä v prípade, ak sa v stavebných záležitostiach vôbec nevyznáte. Ak sa usilujete usporiť na stavebnom dozore, šetríte na nesprávnych miestach. Ak si zvolíte najlacnejšiu alternatívu v podobe dozoru, ktorý vám za pár eur dá pečiatku, ale prakticky sa na stavbe neukáže, sú to vyhodené peniaze. Úlohou stavebného dozoru je sledovať, či bola stavba naozaj zhotovená podľa projektovej dokumentácie a či sú dodržané všetky technologické postupy. Stavebný dozor takisto dáva pozor na rozpočtové položky, ktoré by ste s obmedzenými znalosťami len ťažko ustriehli. So spoľahlivým odborníkom tak mnohonásobne ušetríte a, naopak, bez dôkladnej kontroly riskujete škodu v stovkách až tisíckach eur.
Energetická trieda A0 (budovy s takmer nulovou spotrebou energie) bude pre rodinné domy povinná od 1. januára 2021. O nulový dom pôjde vtedy, ak ročne spotrebuje len minimum energie – do 5kWh/m2 úžitkovej plochy. To znamená, že výber, hrúbky aj teplotechnické vlastnosti materiálov sa musia prispôsobiť tomu, aby dom vo finále dosiahol požadované hodnoty energetickej náročnosti. V rámci certifikácie sa objekt posudzuje najmä podľa hodnoty globálneho ukazovateľa primárnej energie. Ide o množstvo energie potrebnej na splnenie všetkých energetických potrieb súvisiacich s užívaním a prevádzkou budovy, najmä energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, na chladenie a vetranie a na osvetlenie.
Je pravda, že stavba svojpomocne je finančne výhodnejšia. Ak máte šikovný stavebný dozor alebo odborníka (stavbyvedúceho), ktorý vám s výstavbou pomôže, nie je to problematické ani náročné. Mať dostatok času a fundovaného „styčného dôstojníka“ je však, najmä pre laika, skutočne nevyhnuté. Oproti stavebnej firme, s ktorou je výstavba oveľa pohodlnejšia, viete ušetriť napríklad v oblasti koordinácie. Stavebná firma totiž do celkovej ceny započítava réžiu, ako aj rezervy na problematické situácie, ktoré by potenciálne musela riešiť. Ak sa však v stavebných postupoch nevyznáte a chyby prehliadnete, môžu vás vyjsť oveľa drahšie než spotrebiteľský spôsob výstavby v réžii profesionálneho zhotoviteľa.
Ak stavebnému úradu dodáte projektovú dokumentáciu a všetky kompletné doklady, začne stavebné konanie. Následne má úrad 30-dňovú lehotu na vyjadrenie. Pri špecifických prípadoch môže lehotu predĺžiť na 60 dní. Treba mať ešte na pamäti, že stavebné povolenie nadobúda skutočnú právoplatnosť až po uplynutí 15 dní odo dňa, kedy bolo vydané rozhodnutie stavebného úradu. V tomto období majú ostatí účastníci konania právo vzniesť ešte odvolanie proti vydaniu stavebného povolenia. Vo všeobecnosti sa pripravte na to, že celý proces spojený s vybavovaním stavebného povolenia môže trvať dva až tri mesiace.